Ogrzewanie na podczerwień to bez wątpienia jeden z najciekawszych systemów dostarczania ciepła do domu. W rzeczywistości coraz częściej można go znaleźć w domach. Ale jak dokładnie to działa? Oto pytanie, na które chcemy tutaj odpowiedzieć.
Większość systemów grzewczych dostępnych na rynku ogrzewa powietrze w pomieszczeniu. Wystarczy pomyśleć na przykład o kotłach kondensacyjnych lub piecach na pelet. Jednak działanie promienników podczerwieni nie ma z tym nic wspólnego.
W szczególności grzejnik na podczerwień bezpośrednio ogrzewa przedmioty i ludzi. Ale jak dokładnie? Otóż emitując promieniowanie podczerwone, które jest w stanie przeniknąć przez każdy materiał czy tkankę.
Urządzenia te działają bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej, czyli do dowolnego domowego gniazdka. Zazwyczaj umieszcza się je na suficie lub na ścianach, ponieważ to z nich są najbardziej wydajne.
Jaki rodzaj promieniowania podczerwonego wykorzystują te grzejniki?
Istnieje przekonanie, że promieniowanie podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia. Jednak jest to całkowicie błędne. Szkodliwy wpływ na skórę ma tylko bardzo krótka fala, której nie wykorzystują tego typu urządzenia.
To powiedziawszy, możemy powiedzieć, że grzejniki na podczerwień wykorzystują te dwa rodzaje promieniowania do dostarczania ciepła:
Długofalowe promienie podczerwone. Są najbardziej wydajne. Nagrzewają się bardzo stopniowo, co jest idealne dla zagwarantowania komfortu.
Krótkofalowe promienie podczerwone. Są znacznie bardziej intensywne niż poprzednie, dzięki czemu łatwiej osiągnąć wyższe temperatury w krótszym czasie. Zwykle są stosowane w łazienkach i zewnętrznych tarasach, ponieważ mają większe potrzeby grzewcze niż jakakolwiek inna część domu.
Czy promienniki podczerwieni są naprawdę wydajne?
Wpływ promiennika podczerwieni na zużycie energii elektrycznej w domu jest mniejszy, niż można by się spodziewać. W rzeczywistości, według ekspertów, potrzebują od 50% do 70% mniej energii do ogrzania tej samej przestrzeni co konwencjonalne systemy grzewcze.
Ale jak to możliwe? Bardzo łatwe. Wystarczy pomyśleć, że skoro nie ogrzewają powietrza, a jedynie ludzi i przedmioty znajdujące się w ich zasięgu, to do spełnienia swojej funkcji potrzebują znacznie mniej energii.
Aby jednak osiągnąć tę oszczędność energii, konieczne jest prawidłowe zwymiarowanie instalacji. Jeśli nam się nie uda, prawdopodobnie będziemy musieli skorzystać z innych systemów uzupełniających; Z drugiej strony, jeśli posuniemy się za daleko, bardzo możliwe, że wydamy znacznie więcej, niż to konieczne.
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że instalacja tego typu grzejnika jest bardzo prosta. W zasadzie jedynym wymogiem jest to, aby w pobliżu znajdowało się gniazdko, dzięki czemu można je umieścić niemal wszędzie. Ideałem, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest umieszczenie ich na suficie lub na ścianie.
Jednak grzejniki na podczerwień mają wiele innych zalet, które musimy podkreślić. Są to:
Nie wytwarzają hałasu ani wibracji. Oznacza to, że po włączeniu nie przeszkadzają osobom przebywającym w tym samym pomieszczeniu, dzięki czemu można w pełni komfortowo czytać książkę, zdrzemnąć się czy oglądać telewizję. Jest to jedyny system grzewczy, który może się tym pochwalić.
Nie wymaga konserwacji. Przynajmniej nie poza odkurzaniem ich jak każdego innego urządzenia lub elementu dekoracyjnego w domu. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie generują odpadów ani nie używają niebezpiecznych paliw.
Są bardzo dekoracyjne. Listwy emitujące promieniowanie podczerwone często ukrywa się pod lustrami, obrazami lub innymi podobnymi elementami. Przechodzą zupełnie niezauważone, czego nie ma np. w przypadku kominków czy grzejników olejowych.
Krótko mówiąc, promienniki podczerwieni stały się bardzo interesującą opcją ogrzewania domu. W końcu są wydajniejsze od tradycyjnych systemów, nie generują hałasu, wibracji ani odpadów i można je łatwo ukryć w dekoracji.
Nasi klienci nam ufają
Opinie naszych klientów
Otrzymuj nasze wiadomości