Zbliża się zima, więc ważne jest, aby podjąć kroki w celu utrzymania komfortowej temperatury w domu, szczególnie w najzimniejsze dni. W tym celu na rynku pojawiły się różne modele pieców, z których każdy ma swoje zalety i wady.
W tym artykule analizujemy główne cechy 4 systemów grzewczych: elektrycznego, drewnianego, gazowego i peletowego. Te informacje pomogą Ci wybrać model, który najlepiej odpowiada Twoim gustom i potrzebom. Zacznijmy!
Ogrzewanie elektryczne
Piece elektryczne to jeden z najpopularniejszych systemów grzewczych. Działają w następujący sposób: energia kuchenki elektrycznej przechodzi przez obwód, zwiększając temperaturę zestawu oporników. W ten sposób zamieniają energię elektryczną w ciepło.
Są idealne do obszarów, w których nie jest zbyt zimno i budynków, w których ogrzewanie nie jest często używane, takich jak drugie domy. Dzieje się tak, ponieważ zużywają dużo energii elektrycznej, najdroższej formy energii.
Ogrzewanie drewnem
Piece na drewno od dawna są częścią życia ludzi. Od wieków materiał ten był używany do ogrzewania domów. Te systemy grzewcze wyróżniają się odpornością i trwałością.
Ponadto mają klasyczny design i estetykę, która sprawia, że są pięknymi elementami dekoracyjnymi. Są idealne na najchłodniejsze dni w roku, kiedy wolisz przebywać w pomieszczeniach. Z drugiej strony istnieją modele, które mają bardziej nowoczesny design. Niektóre można nawet zawiesić lub zamontować na ścianie.
Ponieważ ich źródłem energii jest drewno, są one zazwyczaj tańszą opcją niż niektóre paliwa i nie wymagają do działania energii elektrycznej. Dlatego są doskonałym źródłem ciepła w przypadku awarii zasilania.
Należy również zauważyć, że emisje zanieczyszczeń z pieca na drewno są minimalne, oferując czystsze ogrzewanie niż inne. Mogą być wykorzystywane jako podstawowe lub wtórne źródło ciepła.
Ogrzewanie gazowe
Gaz ziemny jest jednym z najpopularniejszych paliw do pieców w Hiszpanii. Piece, które z niego korzystają, są wygodne, bezpieczne i zapewniają doskonałą wydajność. System ten wykorzystuje gaz do ogrzewania kotła, co z kolei podnosi temperaturę rurek, przez które krąży woda. Na koniec gorący płyn kierowany jest do szeregu grzejników, które odpowiadają za ogrzewanie otoczenia.
Ponieważ gaz propan kosztuje prawie dwa razy więcej niż gaz ziemny, piece wykorzystujące go jako paliwo są alternatywą do rozważenia tylko w przypadku, gdy mieszkasz na obszarze, na którym sieć dystrybucyjna nie dociera do gazu ziemnego. Zaopatrzenie w propan odbywa się trzema głównymi sposobami: 1) za pomocą autocysterny; 2) butelkowane, lub 3) rurami w ramach sieci domów połączonych z dużym zbiornikiem centralnym.
Wreszcie, piece gazowe na butan są bardzo powszechne w prywatnych domach w górach. Stosowane przez nich paliwo jest zwykle magazynowane w butlach 12 kg, które można zaopatrzyć na stacjach benzynowych lub zamówić w domu.
Istnieją dwa różne rodzaje kuchenek na butan: wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze są szeroko stosowane do ogrzewania pomieszczeń domów. Z drugiej strony, w wielu restauracjach z tarasami preferowane są te na świeżym powietrzu. Te ostatnie wyróżniają się dużą mocą, którą można regulować w zależności od potrzeb użytkownika.
Kolejnym elementem wyposażenia współpracującym z gazem butanowym jest szczelny kocioł. Spalanie paliwa podnosi temperaturę budynku poprzez ogrzewanie obiegu, który dostarcza ciepłą wodę do zestawu kaloryferów. Wreszcie jest szczelny kominek na gaz butanowy. Jego największą zaletą jest szybkość, z jaką osiąga maksymalną temperaturę: zaledwie 5 minut.
Ogrzewanie peletami
Piece na biomasę zasilane są pelletem, produktem wytwarzanym z trocin. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że piece na biomasę są droższe od innych modeli i wymagają większej konserwacji. Ponadto użytkownik potrzebuje wystarczająco dużo miejsca do przechowywania pelletu.
Czy zdecydowałeś się już na specjalny system do ogrzewania domu? Odkryj więc naszą sekcję grzewczą, korzystając ze wspaniałych rabatów na piece i inne urządzenia, które mamy dla Ciebie.
Nasi klienci nam ufają
Opinie naszych klientów
Otrzymuj nasze wiadomości