Marka: Brycus-Bonsáis
Eleagnus pungens to wiecznie zielony krzew, który w normalnych warunkach może dorastać do 4-5 metrów. Jest to gatunek bardzo odporny, zdolny do przetrwania zarówno w strefach umiarkowanych, jak i tych, w których zima może osiągnąć -20 stopni. Charakteryzuje się aromatycznym kwitnieniem późną jesienią, które następnie objawia się obfitymi, czerwonawymi owocnikami w kształcie jagód.
Pielęgnacja Eleagnus pungens
Eleagnus pungens to drzewa o dużej zdolności adaptacyjnej, ponieważ oprócz tego, że są w stanie wytrzymać dużą różnorodność temperatur, mogą rosnąć zarówno w bardzo słonecznych, jak i zacienionych położeniach. Ponadto nie jest bardzo wymagająca pod względem PH gleby, dobrze rośnie zarówno na glebach zasadowych, jak i kwaśnych. Poza tym całkiem dobrze znosi susze, więc można powiedzieć, że jest to gatunek bardzo polecany dla tych, którzy zaczynają w świecie bonsai.
Podlewanie eleagnu
Zasadniczo podlewamy bonsai, gdy powierzchnia podłoża zacznie wysychać. Musimy wziąć pod uwagę porę roku, w której się znajdujemy, więc podlewanie może odbywać się codziennie latem i co 3-4 dni zimą.
Zachowamy szczególną ostrożność w okresie kwitnienia i owocowania, ponieważ jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości wody, narażamy się na utratę części kwitnienia.
Orientacja Eleagne
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, eleagnus może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak iw półcieniu.
Zaleca się jednak umieszczenie bonsai w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu, ponieważ drzewo będzie rosło silniej. Dodatkowo przy większej ilości światła liść będzie coraz mniejszy, co jest pożądane z punktu widzenia estetyki bonsai.
Subskrybent Eleagnus
Eleagnus nawozimy jak każde inne bonsai, czyli przez cały okres wzrostu wegetatywnego.
Wskazane jest stosowanie nawozu organicznego o przedłużonym działaniu, ponieważ w ten sposób unikniemy ryzyka przenawożenia drzewa.
Nawozy chemiczne możemy stosować w nawadnianiu w fazach tuczenia drzewa, ale nie w fazie rafinacji. W przeciwnym razie uzyskamy nadmierny wigor i zbyt duże liście.
Przeszczep Eleagnus
Zaleca się przesadzanie eleagnus późną zimą, gdy pąki zaczynają puchnąć.
Niektórzy mistrzowie defoliują eleagnus podczas przesadzania, w ten sposób osiąga się bardziej kontrolowane kiełkowanie, z mniejszymi liśćmi. Jest to jednak zalecane tylko w przypadku silnych okazów, ponieważ nie możemy ryzykować osłabienia rośliny.
Użyjemy podłoża drenującego, ponieważ eleagnus nie toleruje zbyt dobrze nadmiernej wilgoci. Co do mieszanki to będzie zależeć od naszego klimatu, ale generalnie można użyć akadama na 100% lub akadama i kiryu na 70-30
Drutowanie i przycinanie eleagnus
Eleagnus ma dość energiczny i pionowy wzrost, dlatego aby uzyskać płaską koronę, należy zadrutować, gdy pędy są jeszcze delikatne. W przeciwnym razie narażamy się na złamanie gałęzi, ponieważ w miarę dojrzewania kora staje się coraz bardziej twarda i krucha.
Przycinanie przeprowadzimy podczas etapów przystanków wegetatywnych. Należy pamiętać, że eleagnus kwitnie w listopadzie, więc jeśli chcemy, aby nasze drzewo kwitło obficie, unikniemy przycinania jesiennego.
* Uwagi: Kształt i wymiary bonsai są przybliżone. Kolor i kształt doniczki mogą różnić się od tego na zdjęciu. Pamiętaj, że bonsai to żywa istota, dlatego pojawiające się obrazy są reprezentatywne.