Suwmiarka (zwana również noniuszem, suwmiarką, stopką metra lub suwmiarką noniuszową) jest przyrządem pomiarowym, głównie do pomiaru średnic zewnętrznych, średnic wewnętrznych i głębokości, stosowanym w przemyśle. Noniusz jest skalą pomocniczą, która przesuwa się wzdłuż skali durowej, aby umożliwić dokładne odczyty ułamkowe o najmniejszej podziałce. Aby to osiągnąć, skala noniusza jest wyskalowana w kilku równych działkach o tej samej długości, co n-1 działek skali głównej; obie skale są oznaczone w tym samym kierunku.1 Jest to niezwykle delikatny instrument i należy się nim posługiwać zręcznie, ostrożnie, z delikatnością, uważając, aby go nie zarysować ani nie wygiąć (zwłaszcza głębokościomierz). Należy szczególnie unikać opiłków, które mogą dostać się między jego części i spowodować uszkodzenia.
Pierwszy instrument o podobnych właściwościach został znaleziony we fragmencie na wyspie Giglio, w pobliżu włoskiego wybrzeża, datowany na VI wiek p.n.e. Choć uważany za rzadki, był używany przez Greków i Rzymian.
Podczas panowania dynastii Han (202 p.n.e.-220 ne) podobny instrument był używany również w Chinach, wykonany z brązu, znaleziony z napisem dnia, miesiąca i roku, w którym został wykonany.
Portugalski kosmograf i matematyk Pedro Nunes (1492-1577) - który wynalazł noniusz lub noniusz - przypisuje się pochodzeniu suwmiarki noniuszowej.
Noniusz nazywany jest również suwmiarką noniuszową, ponieważ są tacy, którzy przypisują jego wynalazek geometrowi Pierre'owi Vernierowi (1580-1637), choć tak naprawdę wynalazł on suwak z noniuszem, który został pomylony z noniuszem wymyślonym przez Pedro Nunesa. . W języku hiszpańskim głos noniusza jest często używany do określenia tej skali.
Nasi klienci nam ufają
Opinie naszych klientów
Otrzymuj nasze wiadomości